Uzm. Dr. Bengü KAYATÜRK

ÇOCUĞUMUZU ANLAMAK

Çocuk aslında anne karnında anne ile iletişime başlar. Anne çocuktan gelen sinyalleri bu dönemde almaya başlar. Gebeliğe hazır olmak, gebelik hakkında bilgi sahibi olmak ve sağlıklı olmak önemli olduğu kadar anneye bu dönemde verilen sosyal destekte çok önemlidir. Çünkü annenin psikososyal durumu ne kadar iyiyse bebeğiyle o kadar iyi iletişim içinde olacaktır.

Günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolay olsa da, doğru bilgi edinme ve bilgi kirliliğinden korunmak çok önemlidir. Hamilelik döneminde doktor takibinde olmak ve uyku, beslenme, egzersiz gibi konularda gerekli özeni göstermek, hem bebeğin gelişiminde hem de annenin gebelik sürecinde daha sağlıklı ve zinde olmasına imkan tanıyacaktır.

Devamını Görmek İçin Tıklayınız

BOŞANMA VE AİLE İÇİ ŞİDDETE MARUZ KALAN ÇOCUKLARIMIZA DİKKAT…


Boşanma, sadece eşler arasında yaşanan bir süreç değildir. Boşanan çift karı koca olma durumunu yani bu sosyal durumu sonlandırmaktadır. Oysa boşanan çoğu çiftin çocukları vardır. Bu nedenle boşanma çocuk açısından da oldukça önemli bir süreçtir. Boşanmanın, çocuğu ciddi bir şekilde etkileyebilecek bir dizi değişikliği beraberinde getirdiği bilinmektedir. Tabi ki anlaşamayan iki yetişkinin huzursuz bir ortamda çocuk yetiştirmesi de istenen bir durum değildir. Günümüzde durumu algılama yaşında olan çocukların huzursuz, mutsuz bir ortam yerine anne-baba ayrılığını onayladıklarını da görüyoruz.

Devamını Görmek İçin Tıklayınız!


Danışmanlık Almak İster Misiniz ?
Randevu Alın!